Відмінність між гелевим та свинцево-кислотним акумулятором
Що таке гелевий акумулятор і в чому його особливості?
Помилка полягає в тому, що гелеві акумулятори також містять свинцеві пластини та кислотний електроліт. Отже, вони належать до класу свинцево-кислотних батарей. Але не поспішайте ставити знак рівності між ними та іншими моделями у цій категорії.
Гелевий акумулятор — це модель нового покоління, яка має принципові відмінності. Кислотний електроліт у ньому не рідкий, а в’язкий — таке собі желе, загущене сполуками кремнію. Цієї зміни достатньо, щоб стабілізувати фізичний стан матеріалу, зберігши його електрохімічні властивості.
Розглянемо докладніше, чим саме гелеві АКБ відрізняються від попередніх поколінь.
Переваги гелевого акумулятора
-
Тривалий термін служби — у середньому від 5 до 12 років.
-
Мала чутливість до глибокого розряджання.
-
Можливість використання у циклічному режимі зі стабільно високими навантаженнями.
-
Низька швидкість саморозряджання.
-
Майже нульове виділення газів, безпечність використання у приміщенні.
Недоліки гелевого акумулятора
-
Більша ціна в порівнянні з традиційними кислотними моделями на основі рідкого електроліту.
-
Менша стартова потужність — обмежує можливість роботи з потужними електромоторами.
-
Чутливість до перезаряджання.
Що таке свинцево-кислотний акумулятор і в чому його особливість?
Більшість автомобілістів легко відповість на це запитання. У машинах використовуються саме такі АКБ з рідким електролітом. Вони складаються зі свинцевих пластин і банок, наповнених розчином сірчаної кислоти. Реагуючи зі свинцем і повертаючись до свого первісного стану, сірка переносить електричний заряд, дозволяючи використовувати його для запуску різноманітних пристроїв.
Але сьогоднішні кислотні акумулятори — це не ті самі примітивні АКБ, створені ще на початку минулого сторіччя. У джерелах безперебійного живлення використовуються покращені моделі, які виготовляються за технологією AGM. Так, електроліт у них все ще рідкий. Але він зв’язаний сепараторами — тонкими сітками зі скловолокна. Це дозволяє стабілізувати рідину майже так само ефективно, як і додавання оксиду кремнію.
Чим відрізняється сучасна варіація класики? Про це варто розповісти докладніше.
Переваги кислотного акумулятора
-
Підвищений пусковий струм — можна під’єднувати циркуляційні насоси котлів та інші електромотори.
-
Стабільна напруга при помірному навантаженні, тривале збереження ідеальних електричних характеристик на виході.
-
Зручність використання у резервному режимі — для захисту від короткочасних незапланованих вимкнень електроенергії.
-
Менший, ніж у гелевих АКБ, і все ж доволі тривалий термін експлуатації — до 10 років.
-
Швидке заряджання.
-
Доступна ціна.
Недоліки кислотного акумулятора
-
Чутливість до напруги заряду та коротких замикань. Таким батареям потрібні особливі зарядні пристрої з електронним управлінням.
-
Чутливість до глибокого розряджання.
Як обрати найкращі акумулятори?
Отже, тепер, коли ви знаєте, що таке гелевий акумулятор і чим він відрізняється від інших свинцево-кислотних АКБ, варто звернути увагу й на ключові характеристики батарей:
-
Місткість. Визначає час автономної роботи під’єднаної техніки. Розрахунок можна провести за простою формулою. Розділіть місткість на потужність під’єднаних приладів і помножте на внутрішню напругу батареї (12 В для побутових моделей). Наприклад, якщо ми маємо батарею на 100 А і насос на 350 Вт, то час автономної роботи складатиме: 100/350*12=3,4 години.
-
Вихідну потужність. Допустиме споживання приладів, що будуть живитися від безперебійника. Враховуйте, що потужність може бути номінальною (стабільною) та максимальною (пусковою або стартовою). Останній показник дуже важливий для електромоторів, які потребують значного імпульсу для запуску.
-
Напруга. Єдиний спосіб зробити правильний вибір у цьому випадку — звернути увагу на характеристики ДБЖ. Використовувати у ньому батареї з іншим рівнем напруги забороняється — це може призвести до пошкодження чутливої електротехніки.
-
Габарити. Якщо акумулятор встановлюється всередині, вибирайте його чітко під розмір батарейного відсіку, якщо ззовні — орієнтуйтесь на місце для його безпечного розміщення у квартирі чи офісі.
-
Масу. Джерело безперервного живлення має бути мобільним — принаймні доступним для перенесення в межах будівлі. Тому якщо батарея має порівняно малу вагу, це буде приємним бонусом.
Бажано звертати увагу й на бренд виробника. Краще за все вибирати АКБ перевірених торгових марок, які гарантують високий рівень якості, наприклад, BYD, Extralink, MW Power, Elerix та інших.
Висновки
Отже, в питанні, який акумулятор краще — кислотний чи гелевий, є одна серйозна помилка. Як батареї AGM, так і моделі GEL належать до класу свинцево-кислотних АКБ. Вони побудовані за схожими принципами — відмінність полягає лише у фізичному стані електроліту.
І все ж між гелевими та традиційними кислотними батареями є певна різниця. Перші краще працюють у циклічному режимі, а другі — у резервному. Гелеві моделі мають низьку швидкість саморозряджання, але бояться перезаряджання. Кислотні батареї AGM відрізняються стабільнішими характеристиками вихідної напруги, але для них потрібні особливі зарядні пристрої.
Тому вибір буде залежати саме від сценарію використання джерела безперервного живлення. Якщо вам важко спрогнозувати, як саме буде застосовуватися акумулятор, ви завжди можете звернутися до спеціалістів компанії Gazik по допомогу.
- Комментарии