Оптоволокно: що це? Переваги підключення оптоволоконного кабелю
Що таке оптоволокно?
На відміну від електричних, оптичні кабелі складаються не з мідних чи алюмінієвих провідників, а з тонких скляних чи полімерних ниток. Кожна з них ізольована від інших, що створює умови для передавання світлових імпульсів на кілька кілометрів з мінімальним рівнем перешкод і згасання сигналу. Це дозволяє отримати набагато більшу відстань зв’язку та високу пропускну здатність. Оптичне волокно майже нечутливо до будь-яких типів перешкод, а тому перехопити чи викривити сигнал без пошкодження кабелю фактично неможливо. Варто також згадати, що сучасні полімерні нитки набагато міцніше металів і мають більший термін експлуатації, що підвищує надійність інфраструктури та зменшує витрати на її обслуговування.
Перший у світі оптичний кабель з’явився ще у 1840-х роках, але тоді він був простою цікавинкою та не знайшов практичного застосування. У 1920–1940-х роках йшли експерименти з його використання у системах освітлення та телебаченні. Сьогодні важко сказати, хто й коли запропонував побудувати системи передавання даних на основі оптоволокна — це відкриття приписують японським та американським вченим, які працювали у 1960-х роках. Перший успішний експеримент з передавання інформації було проведено у 1970 році, а перша багатокілометрова лінія зв’язку була побудована у 1981 році. У 1991 році інженери винайшли сучасне фотонне кристалічне волокно, а у 2000 році була прокладена перша комерційна оптоволоконна мережа для доступу до інтернету.
Як працює оптоволоконний кабель?
Сучасні оптичні кабелі складаються з наступних компонентів:
-
серцевини — світлопровідної нитки з кварцового скла товщиною 125 мікронів;
-
оптичної оболонки — непрозорого матеріалу, що відбиває світловий сигнал і допомагає йому залишатися в межах волокна;
-
буферної оболонки — речовини, що розділяє між собою окремі нитки та захищає їх від фізичних пошкоджень. Зазвичай це в’язкий матеріал, наприклад, гідрогель чи спінений поліетилен;
-
захисного покриття — полімерної чи металевої ізоляції, що дозволяє зберігати цілісність кабелю у складних умовах експлуатації.
В одному кабелі може знаходитися до 96 ниток, що забезпечує високу пропускну здатність і дозволяє отримувати стабільну швидкість інтернету для багатьох абонентів одночасно.
Робота оптичного волокна стає можливою завдяки явищу повного внутрішнього відбивання. Коли світло потрапляє на межу двох матеріалів, наприклад, води та повітря чи скла та ізоляції, воно може повністю відбиватися всередину, не виходячи назовні та не розсіюючись. Це відбувається при певному куті контакту, який називається критичним. Таким чином світлові імпульси можуть подорожувати всередині кабелю на багато кілометрів, практично не втрачаючи енергії.
Щоб зрозуміти, як працює оптоволоконний інтернет, варто також згадати, що в ньому використовується додаткове обладнання — термінали провайдерів та абонентів. Вони конвертують електричні сигнали у світлові та навпаки, забезпечуючи постійний зв’язок між мережами, побудованими на різних фізичних принципах.
Переваги оптоволоконного інтернету перед іншими видами підключення
-
Висока швидкість передавання даних і пропускна здатність. Волоконно-оптичний кабель у нових версіях дозволяє під’єднувати до 128 абонентів на одну лінію, надаючи кожному з них швидкість доступу до 1–10 Гбіт/с.
-
Стійкість до перешкод. Важко знайти місце у сучасному світі, на яке б не впливали електромагнітні поля. Але це не проблема для оптики, адже світло не взаємодіє з ними. Щоб ЕМ-випромінювання впливало на фотони, його сила має бути дійсно колосальною.
-
Надійність. Характеристики оптоволокна дозволяють використовувати його в найскладніших умовах. Воно стійке до згинання та розрізання (хоча й до певної межі). Кабель не піддається корозії та іншим формам зношування.
-
Енергоефективність. Сучасні оптичні мережі побудовані за пасивним принципом. Це означає, що між провайдером та абонентом немає приладів, що потребують активного електричного живлення. Це не лише зменшує енерговитрати, а й дозволяє зберігати доступ до інтернету під час тривалих блекаутів.
Як підключити оптоволоконний кабель?
Оптоволоконна лінія починається від термінала провайдера (OLT). Вона розгалужується за допомогою спеціальних пристроїв — спліттерів. На вході в об’єкт (будівлю, квартиру, офіс тощо) встановлюється клієнтський термінал (ONU/ONT). Саме він конвертує світловий сигнал в електричний, дозволяючи під’єднувати різні пристрої за допомогою кабелю Ethernet чи бездротової мережі Wi-Fi.
Фактично, щоб під’єднати оптоволоконний інтернет, користувачу потрібен лише відповідний модем і договір з провайдером. У Львівській області вам доступні послуги провайдера GazikNet. Звернувшись до нього, ви можете вибрати оптимальний тарифний план:
-
Мінімальний — 100 Мбіт/с за 150 грн/міс;
-
Оптимальний — 300 Мбіт/с за 180 грн/міс;
-
Преміум — 500 Мбіт/с за 195 грн/міс;
-
VIP — 1000 Мбіт/с за 600 грн/міс.
Компанія надає послуги для юридичних осіб — від 300 грн/міс, швидкість до 10 000 Мбіт/с, індивідуальний підбір умов відповідно до потреб підприємства. В інтернет-магазині Gazik ви також знайдете компоненти для самостійної побудови оптичних мереж — кабельну продукцію та обладнання PON.
Поширені питання
Як довго триває під’єднання оптоволоконного інтернету?
Якщо є технічна можливість під’єднання до мережі, процес може тривати від кількох годин до робочого дня залежно від особливостей конкретного об’єкта.
Чи можна використовувати оптоволокно для підключення смарт-пристроїв?
Так, ви можете під’єднувати розумні пристрої до клієнтського термінала ONU/ONT за допомогою кабелів Ethernet чи бездротової мережі Wi-Fi.
Чому варто вибрати оптоволокно?
Оптоволокно — це прогресивна технологія, яка забезпечує високу швидкість і пропускну здатність. Оптичні кабелі дуже надійні та нечутливі до перешкод. Пасивні оптичні мережі також продовжують працювати під час блекаутів.
Товари
- Комментарии